2. Forgástól kúszásig

2. Forgástól kúszásig

Ebben az életszakaszban kezdődik a hasról-hátra, hátról-hasra forgás gyakorlása és elsajátítása.

Ha a baba a hátán fekszik, a következő a mozdulatsor menete normál esetben: Amikor észrevesz valami izgalmasat maga mellett, az ellenkező kezével keresztbenyúl a teste előtt. Ez már egy komplexebb gondolkozást igényel, mert nem a játékhoz közelebbi kezével próbálja elérni. Előbb-utóbb az oldalára fog fordulni. Ez a lépés gyakran ott akad el, hogy „elfelejti” a lábát is emelni (nem tudja még, hogy oda is koncentrálni kell, vagy egyszerűen nem tud egyszerre a kezére és a lábára is figyelni). De amint a kéz és a láb mozgatását össze tudja hangolni, sikerül neki az oldalra fordulás. Onnan pedig már csak egy mozdulat a hasra érkezés.

SzuperTippek erre az időszakra

Ha a baba nagyon frusztrált amiatt, hogy nem sikerül neki, vagy ha azt látjuk, hogy csak egy pici hiányzik, hogy átbillenjen a holtponton, a következővel tudjuk segíteni:



egy játékkal próbáljuk elérni, hogy átnyújtózzon keresztben a törzse előtt, és próbáljon az oldalára fordulni. Vagy segíthetjük a mozdulatot a combjánál, hogy azt szintén a törzse előtt keresztezzük, majd hagyjuk, hogy a felsőtestét saját erejéből fordítsa át. Próbáljunk minél kevesebbet segíteni a mozdulat végzésénél, inkább arra törekedjünk, hogy ösztönözzük, hogy önállóan forduljon.



Hason fekvésnél a pici a két alkarján támaszkodik. Innen fogja az egyik karját kicsit előre nyújtani és a fejét kibillenti az azonos irányba. Mivel a fej arányaiban nagyon nagy a testéhez képest, ez elindítja a fordulást. Ha még kicsit az ellentétes oldalon lévő lábával is rásegít, készen is van. Ez az irány ott szokott megakadni, hogy a kezét nem előre, hanem oldalra nyújtja ki a baba, amivel pont megakadályozza a fordulást.



Hason fekvésből a hátra fordulást úgy segíthetjük, hogy egyik karját előrefelé nyújtóztatjuk, vagy az ellentétes oldali combját a törzse mellé/alá nyomjuk, és várunk.



Ebben az életkorban alapozza meg a baba az ülést is. Ugyan még messze van, de izmai erősítésével már arra „készül” (persze nem tudatosan). Elkezdi oldalt fekvésben emelgetni a fejét. Ebből lesz később az oldalt fekvésben támaszkodás, ami az önálló ülést előzi meg. Ezt a mozdulatot azzal segíthetjük, ha a baba oldalát oldalfekvésben fentről lefelé simogatjuk, csiklandozzuk, hogy fejét megemelje.

*Szeretném kihangsúlyozni, hogy a megjelölt hónapok csak iránymutatóak. Nem baj, ha nem napra pontosan így halad a baba. Ez egy folyamat, nagyságrendeket szeretnénk a hónapokkal jelölni. Ami fontos, hogy a fejlődése folyamatos és kiegyensúlyozott legyen. Ne torpanjon meg és ne ugorjon át fázisokat. Vannak babák, akik gyorsabban, vannak, akik lassabban fejlődnek.