Mitől lesz testre szabott?

Miért fontos, hogy testre szabott tornát végezz?

Minden tornánál, mozgásformánál fontos, hogy a te testednek, szintednek megfelelő gyakorlatokat végezz, hogy ne terheld túl magad, de ki is tudd hozni mgadból a maximumot. De a szülés utáni regenerációnál, kismama tornánál, bármilyen fejlesztő tornánál ez elengedhetetlen.

Gyakran nem is az a kérdés, hogy meg tudod e csinálni a gyakorlatot vagy sem, hanem az, hogyan reagál rá a tested. Kompenzál e közben, rásegít e segédizmokkal, milyen közben a testtartásod, légzésed, mozgásmintáid. 

Ezért indulnak nálunk a regeneráló kurzusok mindig állapotfelméréssel és a gyakorlatok testre szabásával. 

Miért fontos, hogy testre szabott tornát végezz?

Milyen gyakorlatokat kell testre szabni?

A leggyakoribb pozíció, ami a szülés után, vagy akár kismamaként kritikus szokott lenni, a négykézláb végzett feladatok. Ha a felületes hasizmok gyorsabban, erőteljesebben reagálnak, kialakult egy felületes hasizom dominancia, vagy a haránt hasizom nem tudja kellő mértékben kivenni a részét a munkából, akkor ez a testhelyzet nem hogy regenerál, hanem épp ellenünk dolgozik. Tovább ront az izomegyensúly felborulásán és az egyenes hasizmok eltávolodását is fokozhatja 

A testtartás, pl a medence vagy a mellkas állása is változó. A gyakorlatokat másképp érdemes végezni egyik vagy másik véglet esetén. Sokkal hatékonyabb lesz a torna. 

De itt vesszük figyelembe azt is, ha valaki pl gerinc- vagy köldöksérvvel él. Vagy pl egy korábbi térd- vagy vállsérülés miatt nem tud kivitelezni egy gyakorlatot. 

Hogyan néz ki az állapotfelmérés és a testre szabás gyakorlatban?

A vezetett kurzus kezdetekor kapsz hozzáférést az állaptfelmérő videókhoz, amiben az oktatód nagyon pontosan elmondja, mit és hogyan vizsgálj meg magadon. Kapsz mellé egy dokumentumot is, amin pedig be tudod jelölni a választ. Vannak olyan tesztek, gyakorlatok, amiről fogunk kérni fényképt, kisvideót, hogy az oktató pontosan lássa, hogyan reagál a te tested, mehet e az adott gyakorlat típus vagy inkább helyettesítő feladatokat kapsz helyette. 

Természetesen ezek az önvizsgálatok nem kötelezőek, be tudsz csatlakozni a kurzusba képek, videók küldése nélkül is. Ebben az esetben viszont nem tudjuk hozzád alakítani a kurzust. Valószínűleg úgy is nagyobb biztonságban leszel, hiszen a kpcsolattartás folyamatos a kurus alatt az oktatóddal. 

Kiegészítő feladatok, helyettesítő gyakorlatok:

Sok anyuka kap kiegészítő nyújtó videókat pl egy féloldalas testtartásra, vagy plusz SMR sorozatot a fájó derekára vagy az előreeső vállaira. De ilyen kisvideók formájában mutatjuk meg azt is (az előző példánál maradva), hogyha az oktató a videóban négykézláb pozícióban végzni a gyakorlatot, akkor azt te hogyan tudod kiváltani álló helyzetben, mit végezz helyette. 

Ha megcsináltad az önvizsgálatot, de valamivel nem boldogulsz, nem érezted... vagy csak hiányérzeted van, szívesen kiegészítenéd még az anyagodat, vagy az oktatód lát valami olyat, amire szívesen ránézne, akkor egyeztettek egy időpontot egy videóhívásra, ahol ezeket át tudjátok beszélni.