3. Kúszástól mászásig

Ekkor tanulnak meg a babák önállóan kúszni, mászni és ülni. Nagyon fontos, hogy amíg a baba önállóan, saját izomerejét használva nem tud felülni, addig ne erőltessük az ülést, mert így nagyon nagy súly nehezedik a gerincre.

Kúszás:

A kúszásnál a baba hason fekve térdeit váltva, a törzse mellé behajlítja, megtámaszta és elrúgja magát. Eközben az ellentétes kezével segíti az előrehaladást, alkarral húzza magát előre.

Gyakran a babák eleinte nem szimmetrikusan végzik a mozgást. Érdemes várni 1-1,5 hetet, hogy kialakuljon a technika, rendeződjön a mozgás. Az elején napról-napra változik a kúszás.

Ha ezek után is fura a mozdulatsor, de egyébként minden mozgása szimmetrikus, szépen nyúl felfelé, maga mellé, tud két kézzel fogni játékokat és nem volt a fejlődésében semmi említésre méltó, akkor azzal kell majd inkább foglalkozni, hogy a mászás helyes technikával történjen.

Ha úgy érzed 2-2,5 hét múlva is, hogy szabálytalan a kúszás, akkor érdemes szakember véleményét kikérni.

Mászás:

Ha a baba hason fekve már nyújtott könyökkel fel tudja tolni magát, előbb-utóbb két térdét a hasa alá húzza. Először csak próbálja ebben a helyzetben tartani magát. Majd gyakran a kicsi "kutyázni" kezd. Négykézláb állásban előre-hátra ringatja magát. Ezzel készíti fel izmaikat és idegrendszerét a mászásra. Majd a kúszáshoz hasonlóan, (jó esetben) váltott kéz-lábbal nekiindul. Ha a mászás féloldalas, valami furcsát tapasztalsz, érdemes kikérniszakember véleményét.

Ülés:

Nagyon fontos, hogy amíg a baba önállóan, saját izomerejét használva nem tud felülni, addig ne erőltessük az ülést (kitámasztva sem), mert úgy nagyon nagy súly nehezedik a gerincre, az izomzata pedig még nem elég erős hozzá. Az ülés leggyakrabban mászásból oldalra kiülve indul. De vannak babák, aki állásból földrehuppannak és ott maradnak.



 

*Szeretném kihangsúlyozni, hogy a megjelölt hónapok csak iránymutatóak. Nem baj, ha nem pontosan így halad a baba. Ez egy folyamat, nagyságrendeket szeretnénk a hónapokkal jelölni. Ami fontos, hogy a fejlődése folyamatos és kiegyensúlyozott legyen. Ne torpanjon meg és ne ugorjon át fázisokat. Vannak babák, akik gyorsabban, vannak, akik lassabban fejlődnek.